Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

  • Thomas Jefferson

    Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
  • Paweł Jasienica

    liberum veto nie wynikało ze zbiorowego obłędu ani z wrodzonego instynktu anarchicznego. Było logicznym, tak! zupełnie logicznym ukoronowaniem ustroju, gwarancją jego bytu.

    Skoro państwo przemienione zostało w rzeszę samodzielnych domen magnackich, to zasada głosowania większością stała się nie do przyjęcia.

    Magnat – dajmy na to wielkopolski – natychmiast utraciłby swą przez antenatów uzyskaną pozycję, gdyby musiał podporządkować się prawu uchwalonemu przez Małopolan i Litwinów.

    Dla niego liberum veto było naprawdę „źrenicą wolności”, pojmowanej jako faktyczna suwerenność.

  • Jan Zamoyski

    Rex regnat sed non gubernat.

    Król panuje, ale nie rządzi.

    Wybieramy królów viritim, bo nikt z nas nie uznałby władzy królewskiej u kogokolwiek, jeśliby mu wpierw na elekcji sam nad sobą tej władzy nie nadał.

    fragment przemówienia sejmowego z 1575

  • Stefan Batory

    Ja panuję nad ludem, a Bóg nad sumieniami. Trzy albowiem są rzeczy, które Bóg zachował sobie: z niczego coś stworzyć, przyszłość przewidzieć, sumieniami władać.

    Królem jestem ludzi, nie sumienia.

  • Soren Kierkegaard

    Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
  • Ayn Rand

    Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
  • Ludwig von Mises

    Nie ma w naturze niczego, co można by nazwać wolnością. Pojęcie wolności zawsze odnosi się do stosunków między ludźmi.

  • Jan Kochanowski

    Cieszy mię ten rym: Polak mądry po szkodzie. Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
  • Zbigniew Herbert

    Chciałbym nareszcie wiedzieć gdzie kończy się wmówienie a zaczyna związek realny czy wskutek przeżyć historycznych nie staliśmy się psychicznie skrzywieni i na wypadki reagujemy teraz z prawidłowością histeryków czy wciąż jesteśmy barbarzyńskim plemieniem wśród sztucznych jezior i puszcz elektrycznych
  • Strony

Westpreussen kreuz; krzyż Prus Zachodnich w Białej Górze

Posted by pupilla libertatis w dniu 18 stycznia 2020

Miejsce wybrano nieprzypadkowo – tuż obok zbiegały się granice trzech państw: Niemiec, Polski i Wolnego Miasta. Samo wzgórze – Biała Góra (nazwa pochodzi od koloru piachu, z którego się składa) to najwyższe wzniesienie w okolicy, widoczne było z daleka, z drugiego brzegu Wisły oraz z jej nurtu (nazwę ponoć nadali flisacy pływający do Gdańska ze zbożem, dla których była dobrym punktem orientacyjnym)

Westpreussenkreuz – krzyż Prus Zachodnich

Biała Góra (Weißenberg) – węzeł wodny Wisła/Nogat – według starych zapisów znajdowała się tutaj karczma i prom Wisły. W czasach, gdy mieszkali tu Prusowie, w pobliżu był zamek Zantir, który później został przejęty przez Zakon Krzyżacki. Pod koniec XIII wieku zakon przeniósł się na północny brzeg Nogatu, gdzie zbudowano Marienburg . Mówi się, że kamienie z Twierdzy Zantir zostały użyte do budowy zamku krzyżackiego w Malborku.

Podobny obraz

Westpreussenkreuz został uroczyście odsłonięty  w 10 rocznicę plebiscytu 13 lipca 1930 roku pod Białą Górą (Weißenberg) w powiecie sztumskim – tuż obok zbiegały się granice trzech państw: Niemiec, Polski i Wolnego Miasta Gdańska.

Podobny obraz

11 lipca 1920 odbył się Plebiscyt na Warmii, Mazurach i w Prusach Wschodnich, wyznaczonych w 1919 r. w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. W plebiscycie ludność zamieszkująca Warmię, Mazury i Powiśle miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich.

Argumentem na rzecz włączenia tego obszaru do Polski było przede wszystkim to, że według danych polskich, 80% (według źródeł niemieckich – tylko 10%) jego ludności posługiwało się w życiu codziennym lokalnym wariantem języka polskiego – a więc, zgodnie z przyjętą w traktacie wersalskim zasadą tworzenia państw narodowych, obszar ten powinien był znaleźć się w Polsce.

Mapa etniczna Prus Wschodnich z 1907 r. sporządzona przez Paula Langhansa (za podstawę wzięto deklarowany język ojczysty)

Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską. W okręgu olsztyńskim za Niemcami opowiedziało się 363 209 osób, za Polską – 7 980, w okręgu kwidzyńskim za Niemcami 96 894, za Polską – 7 947.

W obu okręgach za Polską głosowało 3,4% uprawnionych. Najwięcej głosów za Polską padło w powiatach sztumskim (19,07%) i olsztyńskim (13,47%), najmniej zaś w okręgach mazurskich (np. w powiecie Olecko tylko 2 głosy na prawie 30 tys. biorących udział w plebiscycie.

Mapa narodowościowa ziem dotychczasowego zaboru pruskiego, dawnych Prus Książęcych i pruskiej części Górnego Śląska oraz niektórych terenów Dolnego Śląska (tereny nie należące do zaboru pruskiego) na podstawie urzędowego spisu ludności z 1910 r. (w spisie deklarowało się używany język, a nie narodowość)

Na niekorzystny dla Polski wynik złożyło się szereg przyczyn. Po pierwsze strona niemiecka dysponowała olbrzymią przewagą materialną, organizacyjną i propagandową. Wpływ na przebieg kampanii plebiscytowej miała terrorystyczna działalność niemieckich bojówek, a także stronnicza nieraz postawa Komisji Międzysojuszniczej (głównie jej włosko-brytyjskiej części, francuska była nastawiona bardziej propolsko). Poza tym na kartach wyborczych zamiast słowa Niemcy wydrukowane były słowa Prusy Wschodnie. Mazurzy i Warmiacy mieli zatem wybierać między doskonale im znanymi Prusami Wschodnimi a odrodzonym państwem polskim, z którym stracili łączność w 1772 roku.

Kolejną ważną przyczyną był fakt przywiezienia na ten teren przez władze niemieckie około 100 000 osób, przeważnie emigrantów z Zagłębia Ruhry, jako urodzonych na terenie Mazur przed 1905 i mających powyżej 20 lat.

Krzyż Prus Zachodnich (w domyśle – utraconych na rzecz Polski)  

Granica trzech państw: Niemiec, Polski i Wolnego Miasta  Pocztówka Biała Góra Weißenberg

Samo wzgórze – Biała Góra (nazwa pochodzi od koloru piachu, z którego się składa) to najwyższe wzniesienie w okolicy, widoczne było z daleka, z drugiego brzegu Wisły oraz z jej nurtu (nazwę ponoć nadali flisacy pływający do Gdańska ze zbożem, dla których była dobrym punktem orientacyjnym)

Łuk Wisły po lewej stronie i rozgałęziony z niego Nogat. Mały krzyżyk pod napisem „Weißer B.” (środkowy prawy) pokazuje położenie krzyża Prus Zachodnich.

Podstawa krzyża została niegdyś ozdobiona herbami Zakonu Krzyżackiego, Prus Wschodnich i Prus Zachodnich, a także pustym herbem, który był przeznaczony dla Gdańska – gdyby to miasto ponownie stało się stolicą prowincji Prus Zachodnich. Uzupełniał ją napis „Prusy Zachodnie, niepodzielne niemieckie pomorze nadwiślane”. „Westpreussen dem unteilbaren deutschen Weichselland”.

Podobny obraz

Pomnik prawdopodobnie odwiedził prezydent Republiki Weimarskiej. Paul von Hindenburg goszczący w Sztumie w połowie czerwca 1931 roku oraz feldmarszałek von Mackensen, a także wielu innych wysokich notabli i urzędników.

mieszkańcy Sztumu witają prezydenta Hindenburga na rynku miasta

mieszkańcy Sztumu witają prezydenta Hindenburga na rynku miasta

Kamień ten stanowi granicę między Cesarstwem Niemieckim, Wolnym Państwem Gdańskim i Polską. Można odczytać następujące nazwy: Gdańsk, Neuteich, Tiegenhof i Sopot. W tle krzyż Prus Zachodnich w pobliżu Weißenberg.

Untitled

Krzyż wysokości 12 metrów posadzony był na solidnym postumencie (zbrojony beton), obłożonym marmurowymi płytami (wykonawcą była śląska Basaltfirma), szczyt wzgórza ścięto tworząc swego rodzaju platformę widokową, ustawiono na niej ławeczki, a u stóp wzgórza wytyczono alejki – do krzyża wchodziło się po schodkach.

Untitled

U stóp wzgórza ustawiono głaz z wyrytymi nazwami 4 miast z obszaru Wolnego Miasta Gdańska.

Podobny obraz

Od samego początku idea krzyża była prosta – miał on świadczyć o męczeństwie i udręce narodu niemieckiego, pognębionego traktatem wersalskim (był to okres gwałtownego wzrostu nastrojów nacjonalistycznych w całych Niemczech) stąd m.in. jego nazwa: Krzyż Prus Zachodnich (w domyśle – utraconych na rzecz Polski) podczas gdy sam powiat sztumski w okresie międzywojennym stał się częścią Prus Wschodnich (Ostpreussen)

Znalezione obrazy dla zapytania Westpreussen Kreuz - krzyż Prus Zachodnich

U stóp krzyża odbywały się więc np. zloty młodzieży nacjonalistycznej itp. manifestacje (patrz „Na tropach Smętka” Wańkowicza). Pomnik prawdopodobnie odwiedził też Hindenburg goszczący w Sztumie w połowie czerwca 1931 roku. W latach 30-tych wydano wiele pocztówek propagandowych z krzyżem, widać na nich np. jak piaszczysta Biała Góra stopniowo porastała trawą i krzewami.

Podobny obraz

Co stało się z krzyżem? Na pewno został wysadzony w powietrze – myślę, że przez żołnierzy rosyjskich w 1945 roku. Do końca lat 60-tych sama Biała Góra (wzgórze) była reklamowana w polskich przewodnikach turystycznych jako doskonały punkt widokowy na Wisłę i Żuławy rozciagąjące się u jej stóp

W latach 70-tych miejsce zostało obsadzoneą drzewami – dziś praktycznie wzgórze ginie w gęstym lesie… Na szczyt prowadzi dzika ścieżka – można podziwiać resztki cokołu krzyża (zbrojony beton), dookoła, w trawie pełno jeszcze szczątków marmurowych okładzin, rozrzuconych siłą wybuchu – niestety aby zobaczyć Wisłę i okolicę trzeba dziś przejść jeszcze ze 100 metrów nad krawędź wzgórza (zabezpieczoną drucianym płotem).

Podobny obraz

Kikut o wysokości około 2 metrów niegdyś tak potężnego krzyża. 

Kto dziś wie, że kiedyś stał tutaj, na południowo-zachodnim krańcu Prus Wschodnich? W 1945 r. Rosjanie zniszczyli go w drodze do Berlina.

Plan topograficzny rejonu Białej Góry.

MAPA - Biała Góra 3

Plan topograficzny rejonu Białej Góry z siatką hydrograficzną z XIII wieku

  1. Jar wschodni
  2. Jar zachodni
  3. Basteja
  4. Palisada nr 1
  5. Palisada nr 2
  6. Palisada nr 3
  7. Barbakan
  8. Wjazd do członu „A”
  9. Kopiec z krzyżem
  10. Wał wschodni
  11. Wał wschodni nr 2
  12. Basteja u podnóża członu „A”
  13. Człon „B”- majdan
  14. Człon „C”- podgrodzie
  15. Człon „D”- gród
  16. Polska palisada
  17. Wielka Kępa -umocnienia
  18. Człon E – zespół katedralny
  19. Człon F – miasto Zantyr

 

źródła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz